Preskočiť na hlavný obsah

Čitateľský denník - Moje myšlienky o Jane Eyre s porovnaním s dnešnou dobou

Zdroj obrázka: www.kategough.com

Jednou z vecí, ktoré sa mi na knihe o Jane Eyre páčili, boli tie, že som sa prostredníctvom jej autorky dokázala preniesť späť v čase. Niežeby som niekedy milovala dejepis, ale čokoľvek ma nenútene naučí niečo o histórií je u mňa vítané. Tento román sa deje v 19 storočí a ako človek vyrastajúci v 21. som si ani neuvedomovala rôzne rozdiely. Preto som sa niektoré z týchto skutočností rozhodla porovnať. Nemýľte si ma so žiadnym múdrym človek, čo vie o literatúre veľa. Sú to len moje myšlienky, ktoré ma napadli a rozhodla som sa ich dať na blog namiesto papiera.

1. Zomieranie na dnes už liečiteľné choroby (alebo také proti ktorým sa môžme zaočkovať) v mladom veku bolo vtedy normálne. Moja kniha, ktorú mám opisuje aj život autorky Charlotte Bronteovej a smutný osud jej súrodencov. V samotnom príbehu však aj Jane prichádza o svoju prvú priateľku Helen v škole pre siroty Lowood. Ach, aký jednoduchý život dnes máme a to vďaka možnosti sa zaočkovať a nemusieť trpieť tým, že prídeme o člena rodiny v mladom veku, ale niekedy možno po 70-tke. A aj tak sa mnohí rodičia rozhodnú neočkovať dieťa hoci je to odporúčané. Sama síce žiadne nemám a nemám ani preštudované žiadne vedľajšie účinky alebo podobne, no aj tak mi to nedá sa nad tým nezamyslieť. Žijeme v dobe, kedy je tu zase rakovina,s  ktorou sa nič nedá robiť, len byť preventívny napríklad s návštevami u lekára alebo kontrolou znamienok, opaľovaním sa s krémom s najvyšším stupňom ochrany. A predsa... Tá 70tka nie je žiadna najnižšia hranica. Stáva sa čoraz častejšie, že počuje že v dnešnej uponáhľanej dobe zomrie aj človek po 30tke na infarkt. Niekedy si prajem žiť niekde mimo tohto všetkého stresu a naháňania sa za peniazmi buď v inej dobe alebo niekde veľmi ďaleko.
2.Keď bola Jane učiteľkou na svojej škole pre siroty, kde vyrastala a hľadala si svoju prvú prácu mimo nej,  spomínala ako jej prišiel list z novej práce, ktorý si mohla prečítať až keď jej spolubývajúca zaspala pri svetle sviečky, ktorá o tom čase mala takmer vyhorieť.
Dnes už takéto problémy nemáme ani zďaleka, pretože okrem elektriny máme aj internet a kedykoľvek si môžme prečítať svoje emaily či správy. Zarazilo ma však, že to čo mi berieme ako samozrejmosť v minulosti nebolo ani zďaleka blízko k dnešnej dobe. Preto, keď mi najbližšie nepôjde internet, radšej si prečítam dobrú knihu a nebudem sa toľko zlostiť nad tým, čo nemám.
3.Jane nechcela byť milenkou pána Rochestera, keďže bol stále ženatý so svojou chorou ženou. Rozmýšľala som nad tým, či jej rozhodnutie súviselo s tým, že odmietala byť druhou ženou niekoho, pričom vedela, že by v jeho očiach bola vždy prvou alebo skôr kvôli tomu, že jej to Rochester tajil po celý čas až do neuskutočnenej svadby. Myslím si, že to bol skôr ten druhý dôvod, hoci netuším ako sa vtedy ľudia pozerali na milenky niekoho ženatého. Opäť mi to nedá neporovnať z dnešnou dobou, kedy je normálne, že dvaja žijú spolu bez svadby, ale žiaľ aj to, keď si niekto nájde druhého a rozvedie sa. Neviem nakoľko sa v tej dobe rozvádzalo, ale je pre mňa skutočne zaujímavé, že sa pán Rochester rozhodol o svoju chorú ženu starať ak sa to tak dá nazvať, keď ju mal vo svojom dome a venovala sa jej Grace Poole a neurobil pravý opak toho a nerozviedol sa s ňou. V skratke by som to asi zhrnula, že na mieste Jane by som s ním ostala, respektíve sa presťahovala niekam ďaleko, pokiaľ by to bolo možné. Ale našťastie sa nakoniec dali dokopy, hoci za iných okolností.
4.Zdedenie peňazí po nebohom strýkovi bolo pre Jane možnosťou ako na chvíľu nemusieť nič nerobiť, ale ona sa podelila aj s tým čo dostala so svojimi sesternicami. V tej dobe podľa knihy zarábali oveľa menej, ale peniaze mali inú hodnotu, respektíve nebolo všetko také drahé ako dnes. Aspoň tak tomu chápem ja. Zaujala ma pasáž, kde Jane píše o tom ako sa rozhodla zrenovovať dom, kde bývali jej sesternice s bratrancom a kúpila nejaký nový nábytok. V tej časti som si myslela, že sa už s Jane nemôžem viac stotožniť a predsa! Ako je možné že už od detstva mi pripomínala mňa samú a dokážem ju pochopiť aj pár storočí neskôr? Uznávam, že som si vybrala tú najkrajšiu časť. Príbeh sa ale začína tým, ako žije u svojej tety so svojimi inými sesternicami a bratrancom a dá sa povedať že bola šikanovaná vlastnou rodinou. Niečo podobné som si prežila na základnej škole aj ja. Nebola to síce rodina ani fyzické týranie, skôr psychického rázu, ale bolo mi jej neskutočne ľúto. Pri predstave, že raz budem mať deti a niečo podobné by sa im malo stať mi až mráz behal po chrbte. Keď som bola dieťa, nevedela som čo s tým robiť a všetko sa vyriešilo až keď som odišla na strednú školu. Vďaka bohu za doktora v tomto románe, ktorý jej pomohol sa dostať na školu a tým pádom aj od jej rodine preč.

A nakoniec moja obľúbená časť/veta tohto diela:
"Cítila som ako sa v mojom srdci prebúdza iná emócia - pocity, ktoré som si pamätala z dôb dávno minulých: túžba po dobrodružstve, túžba po uniknutí od pravidiel a obmedzení a po objavovaní sveta."
Nie je to zaujímavé ako mala Jane po práce učiteľky na svojej škole chuť zrazu odísť a cestovať, no keď sa zaľúbila, chcela byť len s pánom Rochesterom? Pretože keď sa s ňou chcel oženiť jej chladný bratranec a kňaz, ktorý mal odcestovať do Indie a ona s ním, neurobila tak. V tomto prípade bola láska silnejšia ako túžba cestovať.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Moderné nafukovačky do bazéna

Nákupy z Viedne - Primark, Lush, Depot,...

Konečne som sa po roku vrátila do Viedne na nákupy. Minulý rok som bola na Kärtner Strasse prvý raz vo Forever 21 a v Starbuckse a tiež som šla prvý raz metrom. Tento výlet bol rovnako špeciálny, kedže som šla prvý raz viedenskou Badner Bahn a nakupovala som v Primarku a v Lush. Všetky tieto obchody sú v zahraničí veľmi populárne, ale keby ste náhodou nevedeli, Lush je francúzska prírodná kozmetika známa svojimi  produktami do kúpeľa, Primark je jedne z najznámejších vo Veľkej Británií, Starbucks je slávna kaviareň po celom svete, ktorá už bude na konci mesiaca aj v Bratislavskom Auparku a Forever 21 je pôvodom americký módny obchod. Zrhnuté to teda máme a teraz späť k ceste. Rozhodla som sa hlavne kvôli Primarku pre Shopping City Sud vo Vosendorf južne od Viedne, do ktorej ide už spomínaná Badner Bahn. 

K nej sa možno dostať na prestup aj z hlavnej stanice, ale ja som cestovala z Petržalky a tak som sa ušetrila o jeden prestup vo Viedni. V meste som sa nestratila, ale v nákupnom cen…

34 týždňov tehotná - nástup na materskú

Ktorý týždeň? 34 a 0 dní
Pribrala som/schudla som? Váha mi doma ukazuje o kilo viac ako včera na poradni, takže už naozaj neviem, koho je správna. Podľa tej u gynekológa som na tom rovnako ako minulý týždeň a podľa tej našej o kilo viac konkrétne 64,5 kg... Ale príliš sa mi nechce veriť tej mojej lebo podľa nej by som za 2 týždne pribrala 2 kilá a u gynekológa majú novú... Alebo len chcem veriť že som toľko nepribrala? Neviem. No môj pás meria 102 cm.
Tehotenské alebo detské oblečenie? pribudlo nám zas nejaké to nové detské oblečenie a mne už skôr do pôrodnice nohavičky po pôrode
Strie? áno :( na brušku aj pravom prsníku...
Spánok? posledné tri dni lepšie, inak prvá časť tohto týždňa bola opäť o tom, že som buď nemohla zaspať, bola hore v noci alebo skoro ráno
Najlepší moment týždňa? zas mám za sebou pár nákupov v obchodoch (Pepco, Kik, DM Drogerie...) ako aj online (H&M Home, Predeti.sk...) . Z toho čo mi už pribudlo sú prvé veci z kozmetiky, pôrodnú tašku mám takmer pobalenú, ale ešt…